Co wpływa na cenę malowania?

Malowanie cena


Najczęstszym pytaniem podczas rozmów z Państwem jest pytanie o cennik usług malarskich. Odpowiedź na pytanie malowanie cena, wbrew pozorom nie jest prosta ponieważ nie znając szczegółów ciężko jest określić zakres kosztów.


Do oszacowania przybliżonych kosztów niezbędne są takie informacje jak:

- wielkość powierzchni przeznaczona do malowania

- kolorystyka

- stan powłok malarskich oraz ścian

- stan zabrudzenia

- niestandardowe powierzchnie takie jak skosy, wysokie pomieszczenia, klatki schodowe itp.

- brak pośredników znacznie obniża cenę, a ze mną rozmawiacie Państwo bezpośrednio. Ja wyceniam, ja wykonuje, ja odpowiadam za zlecenie.

- brak ukrytych kosztów


Malowanie cena – opis elementów składowych


Wielkość powierzchni – inaczej wycenię koszt malowania jednego metra kwadratowego przy zapytaniu dotyczącym kuchni o powierzchni do malowania ok 6 -10 metrów kwadratowych, a inaczej całe mieszkanie o powierzchni 40 – 60 metrów, a jeszcze inaczej malowanie całego domu. Pozornie wydaje się, że malowanie małej kuchni to mały nakład pracy, a jednak pozory mylą. Zabezpieczenie powierzchni kuchennych zajmuje zdecydowanie więcej czasu, dodatkowo czas oczekiwania pomiędzy nałożeniem kolejnych warstw jest identyczny jak przy malowaniu dużych pomieszczeń.


W celu obniżenia kosztów warto przemyśleć czy do wspomnianej małej kuchni czy łazienki nie warto dołożyć dodatkowego pomieszczenia, co zapewni dodatkową pracę i wypełni czas oczekiwania malarzowi. Warto też wspomnieć, że koszt dojazdu przy każdym zleceniu jest jednakowy. Zapewniam transport materiałów, więc to również ma wpływ na koszt dojazdu.

Kolorystyka – kolejna składowa mająca wpływ na malowanie cena to wybór kolorystyki. Najtańszą opcję jest malowanie na biało, licząc koszt materiału oraz wykonania. Unikamy tutaj oczekiwania na wyschnięcie powierzchni w celu odcięcia i nałożenia kolejnego koloru co znacznie obniża koszt. Biała farba jest najtańsza w zakupie.


Kolejne będzie pomalowanie jednym kolorem wszystkich powierzchni, zarówno ścian jak i sufitu. Jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez klientów. Sufit zawsze sprawia wrażenie, że jest malowany innym kolorem, ze względu na inny kąt padania światła na ściany.

Malowanie sufitu na biało i ścian w kolorze podnosi koszt wykonania ze względu na czas wykonania usługi oraz koszt materiałów. Jeśli dodatkowo ściany będą miały więcej kolorów to dodatkowo zostanie wydłużony czas wykonania i podniesie koszty.


Stan powłok malarskich i ścian – następna składowa to stan w jakim znajdują się ściany i powłoki malarskie. Głownie mam tu na myśli pęknięcia, ubytki, ilość dziur po kołkach, a także stan zabrudzenia ścian, ilość zacieków oraz plam. Jeśli ściany były stosunkowo niedawno malowane, nie są zabrudzone, to wymagają właściwie odświeżenia i można pominąć gruntowanie o ile nie zmieniamy mocno kolorystyki. Inaczej sytuacja wygląda jeśli ściany są popękane, zabrudzone, lub poplamione. W celu usunięcia plam i zacieków należy użyć farby na zacieki, a to znacząco podnosi koszt i wydłuża czas wykonania. Pęknięcia, ubytki, czy dziury wymagają naprawy i uzupełniania, w zależności od tego jak jest ich dużo ustalam cenę. Przy małej ilości nie doliczam dodatkowych kosztów.


Niestandardowe powierzchnie – w praktyce malarskiej często otrzymuję zlecenia pomalowania poddaszy, powierzchni ze skosami. Bywa różnie i wszystko zależy jak duże są skosy, jak dużo jest załamań, jaka jest wysokość. Jednak skosy zawsze determinują dłuższy czas wykonania mimo czasem niewielkich powierzchni.


Brak pośredników – zapewne mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu pośredników na końcową cenę zlecenia. Otóż portale i firmy pośredniczące maja udział w kosztach na poziomie około 10 – 20%, zatem jest to wpływ ogromy.


Ze mną bezpośrednio ustalacie Państwo zakres prac, cenę i termin, ja wykonuję malowanie i ja jestem bezpośrednio za wykonane malowanie odpowiedzialny. Zatem u mnie 3 w 1 i zdecydowanie taniej.


Brak ukrytych kosztów – nie podnoszę cen, nie szukam dodatkowego zarobku. Znam przypadki kiedy cena malowania metra kwadratowego jest poniżej średniej rynkowej, natomiast już na miejscu u klienta pojawiają się dodatkowe opłaty, jak: zabezpieczenie powierzchni, zdjęcie gniazdek i wyłączników, szpachlowanie dziur itp. U mnie wszystko jest z góry ustalone i nie pojawiają się niemiłe niespodzianki. Podczas realizacji zlecenia mogą się oczywiście pojawić dodatkowe, niespodziewane i niezamierzone trudności, które mogą trochę podnieść cenę, jednak zawsze omawiam takie rzeczy i ustalam bezpośrednio ze zleceniodawcą. Nigdy nie stawiam Klienta w takich przypadkach przed faktem dokonanym.


Cennik usług malarskich


Cennik usług malarskich zamieszczony na mojej stronie jest cennikiem orientacyjnym i tak jak informuję ceny podlegają negocjacji, a wycena jest całkowicie darmowa. Wstępną wycenę i przewidywany czas realizacji otrzymają Państwo podczas pierwszej rozmowy telefonicznej. Jestem otwarty na negocjacje, a wykonanie połączenia i poświęcenie kilku minut może być dla Państwa sukcesem w postaci umówienia terminu z doświadczonym i dokładnym malarzem. Nie wszystkie składowe wpływające na wycenę są zamieszczone w cenniku na stronie internetowej, rozmowa rozwieje wszelkie wątpliwości.


Dodatkowo w oparciu o zdobyte doświadczenie podpowiadam rozwiązania, które wpływają na koszt malowania. Inaczej można zorganizować i przeprowadzić malowanie pod wynajem, a inaczej w lokalach, które Państwo zamieszkujecie osobiście.


Podejmując współpracę ze mną zapewnioną będą Państwo mieli pomoc w wyborze materiałów, ich zakupie oraz transporcie.


Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania to służę pomocą, nie zawsze musze być wykonawcą zamierzonych przez Państwa prac, ale chętnie pomogę w oparciu o zdobyte doświadczenie.

Malowanie cena, cennik usług malarskich
Ocena 5 (55 Głosy)