• O Nas
  • Blog
  • Czy można malować bez gruntowania?

Czy można malować bez gruntowania?

Czy można malować bez gruntowania?Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy można malować bez gruntowania. Pytanie jest zbyt ogólne. Wszystko zależy od tego z jakimi ścianami mamy do czynienia. Inaczej podchodzi się do ścian, które już były malowane, a inaczej do niemalowanych.Kiedy nie można malować bez gruntowania?


Jest kilka przypadków kiedy nie można malować bez gruntowania. Należą to takich następujące:


  • Surowe tynki, niegruntowane
  • Gładzie
  • Ściany po naprawach, szczególnie tych dużych


Powierzchnie, które zostały dopiero wykonane i nie zostały jeszcze przygotowane do malowania wymagają gruntowania. Nałożenie gruntu wyrównuje chłonność powierzchni, wzmacnia ją i zmniejsza ilość farby potrzebnej do wykonania prac. Szczególnie starannie przed gruntowaniem należy wykonać odpylenie ścian. Nie można pozwolić na pozostawienie pyłu na ścianach ponieważ w przyszłości przynieść nam może mnóstwo problemów. Surowe ściany gruntujemy jedno lub dwukrotnie, w zależności od ich chłonności. Ważny jest odpowiedni dobór gruntu. Wielokrotnie spotykam się z sytuacjami kiedy do gruntowania ścian używane są przypadkowe grunty, które czasem bardziej zaszkodzą niż pomogą. Napis na opakowaniu grunt nie oznacza, że jest to grunt do wszystkiego, a szczególnie do gruntowania przed malowaniem.Kiedy można malować bez gruntowania


Oczywiście są też przypadki kiedy można malować bez gruntowania. Należą do nich poniższe:


  • Ściany uprzednio malowane
  • Ściany już gruntowane


Gruntowanie ścian malowanych mimo powszechnie krążących opinii jest błędem. Tekst reklamowy nie ma malowania bez gruntowania został zaszczepiony wśród klientów, ale nie jest prawdziwe. Gruntowanie malowanych powierzchni jest zbędne. W takim przypadku stosujemy farbę podkładową, ale nie grunt. Więcej o tym pisałem w tym artykule.


Doświadczony malarz będzie wiedział jakie materiały dobrać do powierzchni przeznaczonych do malowania.

Na rynku są „fachowcy” wlewający grunt do farby, uważając takie działanie za skuteczne. Inni używają gruntów uniwersalnych, jeszcze inni głębokopenetrujących. Działania takie mogą powodować wiele problemów. Wszystkie działania powinny być przemyślane i dobrane zgodnie ze sztuką. Prace wykonujemy przecież po to żeby ściany nabrały nowego i pięknego wyglądu.

czy można malować bez gruntowania
Ocena 5 (11 Głosy)