Gruntować czy nie gruntować?

Gruntować czy nie gruntować?


Odpowiedź jest prosta:

Gruntować... jeśli jest taka potrzeba.

Slogan "nie ma malowania bez gruntowania" nie do końca jest prawdziwy.


Gruntować czy nie gruntować, niczym być albo nie być - o to jest pytanie.

Gruntować zawsze, kiedy mamy do czynienia z surowymi tynkami, gładziami bez powłok malarskich.


Czym gruntujemy?


nie będą tu miały zastosowania grunty głębokopenetrujące, nie są odpowiednie farby gruntujące, a szczególnie jedna bardzo popularna, ale powstrzymam się przed wymienianiem nazwy, żeby producent nie próbował mnie zgnieść śnieżną kulą :-)


Podłoża surowe


Surowe podłoża najlepiej porządnie odpylić i zagruntować porządnym gruntem malarskim. Odpowiedni tu będzie grunt żelowy. Grunt nie może być bardzo gęsty, musi związać pył i wniknąć w ścianę. Farby gruntujące są jak plaster na ścianę, zaklejają pył, który pozostaje pod taką farbą. Zatem nie mamy pełnej styczności z podłożem. Na takie powierzchnie da się oczywiście nałożyć farbę, jednak kolejne malowanie przypomni nam o błędnym gruntowaniu, kiedy w trakcie malowania powstaną pęcherze. Kolejny problem to naklejanie taśm do odcinania kolorów. Jeśli mamy taki "niezwiązany pył" i brak jest prawidłowej styczności z podłożem wtedy zrywanie powłok mamy pewne jak w banku.


Podłoża powtórnie malowane.


W tym przypadku potrzebne są dodatkowe informacje, poniżej zamieszczam sugestie (są to moje subiektywne rady oparte na doświadczeniu)

 - ściany zabrudzone - stosujemy farbę podkładową

- ściany szpachlowane - stosujemy grunt na miejsca szpachlowane i farbę podkładową na całość

- zdecydowana zmiana koloru - stosujemy farbę podkładową co pozwoli na oszczędności zużytej ilości farby

- gdy kolor ma być zbliżony, a ściany są czyste - możemy malować dwukrotnie bez farby podkładowej


Kolejny aspekt to jakiej używamy farby. Farby bardzo dobrej jakości  mają zdecydowanie lepsze właściwości i krycie. Natomiast farby budżetowe mogą wymagać wiekszej ilości warstw.

Osobiście na podłoża surowe nakładam grunt dwukrotnie, a następnie pokrywam je dwiema lub trzema warstwami farby do uzyskania optymalnego efektu pokrycia ścian.


Dobór farby podkładowej


Warto korzystać z produktów jednego producenta, stosując sie do jego zaleceń zawartych w karcie produktu / instrukcji, bo wtedy efekt jest najlepszy. 


Jakość gruntowania / nałożenia farby podkładowej


Niektórzy bagatelizują tą czynność i wykonują ją niedbale, a niektóre produkty mają tendencje pozostawiania większych zacieków niż właściwa farba. Spotkałem się też z przypadkiem kiedy w celu przyspieszenia prac grunt był dolewany do farby, co jest szalenie nieodpowiedzialnym działaniem.

gruntować czy nie gruntować?
Ocena 4.87 (49 Głosy)