Jak dobrze umalować sufit?

Jak dobrze umalować sufit?


Jak dobrze umalować sufit?

Jak malować, żeby sufit ładnie wyglądał?

Przede wszystkim trzeba dobrze zaplanować i przygotować prace.

Kluczowy jest wybór materiałów – głównie farby – oraz narzędzi.


Jaka farba będzie najlepsza do malowania sufitu?


Odpowiedź na pytanie jaka farba będzie najlepsza do malowania sufitu jest jedna:

farba głęboko matowa, antyrefleksyjna

Nie będę tutaj przytaczał konkretnej marki, czy nazwy farby, żeby nie być posądzonym o pisanie porad pod wpływem sponsora.


Mam oczywiście swoją ulubioną farbę sufitową i nigdy mnie ona nie zawiodła, a często pozytywny efekt uzyskany dzięki niej zaskakuje również zawodowców.

Przetestowałem mnóstwo farb, zarówno tanich, jak i tych z najwyższej półki cenowej. W mojej ocenie niekoniecznie te najdroższe są najlepsze. Co prawda wśród tych drogich jest bardzo dobra farba, ale znalazłem tańszą równie doskonałą, która zawsze polecam swoim Klientom.


Kolej na wybór narzędzi. Ja osobiście zaufałem pewnej marce, ale znów unikam podawania nazwy z powodów wymienionych powyżej. Ważny jest wybór odpowiedniego pędzla, mniejszego wałka i wałka dużego o odpowiednim runie. Wałek dobieramy w oparciu o rodzaj powierzchni z jaka mamy do czynienia. Wałki są opisane do jakich powierzchni mają zastosowanie. Nawet laik nie powinien mieć problemów z oceną jakości powierzchni przeznaczonej do malowania.


Gdy zgromadzimy już narzędzia i materiały, a także przygotujemy plan wykonania czas na przystąpienie do prac 😊

Rozpoczynamy od usunięcia luźnych warstw, następnie szpachlujemy ubytki i szlifujemy.

Jeśli jest to sufit jeszcze nie malowany to należy go zagruntować, natomiast jeśli zostały już naniesione powłoki malarskie używamy farby podkładowej.


W trakcie malowania sufitu ważne są podstawowe zasady w celu uzyskania zadowalającego efektu.

- zawsze malujemy w kierunku źródła naturalnego światła (okna). Jeśli pomieszczenie ma okna na więcej niż jednej ścianie, wybieramy to, z którego jest najwięcej światła

- najpierw pędzlem malujemy narożniki

- następnie rozprowadzamy farbę małym wałkiem (10 cm)

- malujemy dużym wałkiem 25 cm, używając techniki V

Ważne jest sprawne wykonywanie prac, bez przerw, tak aby równomiernie pokryc całą malowaną powierzchnie.


Malowanie w kierunku źródła światła naturalnego jest szczególnie ważne jeśli pomieszczenie jest mocno doświetlone. Jeśli do pomieszczenia wpada mało światła to przy użyciu dobrej farby nawet malując w innym kierunku sufit będzie wyglądał efektownie.


Kolejny aspekt to jaka jest struktura sufitu, jeśli jest gładki to jest też równocześnie bardziej wymagający i łatwiej o popełnienie błędów.


Z farb dostępnych w marketach budowlanych niewiele jest zadawalających do malowania sufitu, a perfekcyjnych w mojej ocenie brak. Zatem nie oszczędzajmy na materiale jeśli chcemy mieć super umalowany sufit.


Jak dobrze umalować sufit?, Jaka farba będzie najlepsza do malowania sufitu?
Ocena 5 (39 Głosy)