Malowanie ścian i sufitów

Malowanie to pozornie proste zadanie, jednak nie każdy jest w stanie mu podołać. Osoby nie wykonujące zawodu malarza myślą, że nic prostszego niż wziąć tylko farbę, wałek i kuwetę i za kilka godzin pomieszczenie nabierze nowego blasku.


Nic bardziej mylnego. Ważne jest, by wykonać wszystkie etapy prac malarskich z należytą dokładnością i starannościa.


Zabezpieczenie powierzchni niepodlegających malowaniu


Na tym etapie używamy folii i taśmy malarskiej, by odpowiedznio zabezpieczyć wszystkie elementy, które nie będa malowane. Są to między innymi: drzwi, okna, meble.


Usunięcie luźnych warst i naprawa.


Dokonujemy przeglądu całych powierzchni, podczas którego usuwamy luźne warstwy farby, a następnie szpachlujemy ubytki. Po wyschnięciu masy szlifujemy powierzchnie.

Korzystnym zabiegiem jest przeszlifowanie całości powierchni w celu usunięcia niedokładności powstałych przy poprzednim malowaniu, takich jak przyklejone pyłki, włoski czynierozprowadzone warstwy farby.


Odpylenie powierzchni


Etap szalenie ważny, a tak często pomijany przez wykonawców. Niwykonanie tego etapu powoduje późniejsze problemy podczas malowania, takie jak pęcherze, czy odpadanie farby płatami. Nawet zagruntowanie powierzchni nieodpylonej nie pozbędzie nas problemów. Warto użyć odkurzacza, szczotki, czy korej szmatki, by późniejsze prace przebiegały bez zakłóceń.


Gruntowanie powierzchni przeznaczonych do malowania


Prawidłowe nałożenie farby gruntującej wpływa na efekt końcowy malowania. Farba gruntująca dokonale wyrównuje chłonność podłoża i blokuje nadmierne zużywanie farby. Jednak nie można tej czynności wykonać niedbale ponieważ złe gruntowanie może doprowadzić do powstania widocznych pasów na malowanej powierzchni. Gruntowanie należy wykonać dokładnie i solidnie.Kolejny etap to malowanie. Przebieg prac uzależniony jest od doboru farb i kolorystyki. Jeśli całość powierzchni malujemy na biało to zadanie nie wymaga dodatkowego zabezpieczania taśmą malarską. Najlepiej użyć farby matowej i antyrefleksyjnej, by osiągnąć super efekt. Jeśli kolory sufitu i ścian są różne to możemy okleić narożniki taśmą lub użyć wałka do odcięć.

Malowanie zaczynamy od narożników, a następnie malujemy duże powierzchnie, sufit prostopadle do żródła światła, a ściany malujemy w kierunku od źródła światła.

Malowanie zgodnie ze sztuką wykonujemy minimum dwukrotnie.


Zakończenie prac


Ostatni etap prac to usunięcie zabezpieczeń, folii, taśmy oraz umycie narzędzi malarskich. Jeśli wszystkie etapy prac wykonaliśmy z należytą starannością to efekt zapewne będzie zadowalający.

Warto nadmienić, że doświadczenie malarza, dobór narzędzi i farb to kluczowe elementy, aby efekt prac cieszył długie lata.


Polecamy nasze usługi malarskie, zapewniamy malowanie profesjonalne i dokładne.


Poniżej zamieszczony jest film instruktażowy, życzymy powodzenia :-)

Ocena 4.8 (16 Głosy)