• O Nas
  • Blog
  • Jak malować sufit, żeby nie było pasów?

Jak malować sufit, żeby nie było pasów?

Jak malować sufit, żeby nie było pasów?


Postaram się odpowiedzieć na pytanie jak malować sufit, żeby nie było pasów. Najczęściej problemy pojawiają się w momencie kiedy sufit ma dużą powierzchnię i dodatkowo jest mocno doświetlony. Widywałem też „pasiaste” sufity, które nie były zbyt duże i nie padało na nie dużo światła.


Podstawa to odpowiednia technika, farba i narzędzia.


Technika – zgodnie ze sztuką należy malować sufit w kierunku światła (okna), jeśli źródeł światła jest kilka należy wybrać dominujące. Jeśli sufi nie był gruntowany to należy go odpylić i zagruntować gruntem malarskim, często popełniany błąd to pseudo grunty z marketu budowlanego. Zaczynamy od malowania brzegów przy użycia pędzla, następnie przy użyciu małego wałka rozprowadzamy ślady po pędzlu, kolejny etap to malowanie dużym wałkiem. Wałek musi być odpowiednio nasączony farbą, nie może być za suchy, ani za mokry, bo zostaną ślady.


Farba – najlepiej głęboki mat, dodatkowo z powłoką antyrefleksyjną. Optymalna będzie z jak najdłuższym czasem schnięcia. Do mniej wymagających sufitów może być farba marketowa. W celu uzyskania najlepszego efektu należy użyć profesjonalnej farby z mieszalni.


Narzędzia – pędzle i wałki dobieramy odpowiednio do powierzchni sufitu.


Jak naprawić źle pomalowany sufit?


Nie ma jednego, konkretnego rozwiązania, które powie jak naprawić źle pomalowany sufit. Decyzje jakie podjąć kroki w celu naprawy źle pomalowanego sufitu można podjąć po dokonaniu oceny stanu sufitu.

Najłatwiej będzie poprawić malowanie jeśli nie ma na suficie zacieków i nierówności powstałych w wyniku nieumiejętnego malowania. Wystarczającym działaniem będzie ponowne pomalowaniu sufitu odpowiednią farbą.

Jeśli natomiast na suficie znajdują się zacieki, nalewki z farby to albo szlifujemy sufit jeśli farba na to pozwala, albo trzeba wykonać gładź, przeszlifować, zagruntować i na koniec pomalować.

Między warstwami należy zapewnić odpowiedni czas na schnięcie farby


Możliwe utrudnienia dodatkowe podczas malowania sufitu.


Spotyka się możliwe dodatkowe utrudnienia podczas malowania sufitu jak: karnisze, lampy, dekory itp. Trzeba je osobno obmalować pędzlem i poprawić małym wałkiem, a następnie malować dużym wałkiem. Ważne jest, żeby robić to sprawnie, w miarę szybko, tak, żeby farba nie zdążyła zaschnąć. Nie ma tu czasu na przerwy, odpoczynek czy rozmowę. Farbę należy nakładać równomiernie i dokładnie ją rozprowadzać przy użyciu techniki V.

W razie problemów, chętnie pomogę, zapraszam do współpracy.

Ocena 4.64 (11 Głosy)