• O Nas
  • Blog
  • Malowanie ścian i sufitów – o czym warto wiedzieć, decydując się na odświeżenie wnętrza

Malowanie ścian i sufitów – o czym warto wiedzieć, decydując się na odświeżenie wnętrza

Malowanie dwukrotne, malowanie z gruntowaniem


Odnowa wnętrza wymaga odpowiedniego przygotowania. Także zwykłe malowanie ścian trzeba odpowiednio zaplanować i dokładnie przestrzegać każdego jego etapu. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem remontu? Jakie korzyści niesie z sobą korzystanie z usług firmy malarskiej?


Ściany bez zarzutu, czyli etapy malowania krok po kroku


Każda firma malarska lub nawet amator chcący odnowić swoje wnętrze, ma swój plan dotyczący zmian przeprowadzanych w pomieszczeniu. Wykonując tak z pozoru prostą czynność jak malowanie ścian, warto pamiętać o niezbędnych krokach, które pozwalają na solidne wykonanie pracy.


Proces renowacji powierzchni można podzielić na trzy etapy:

- przygotowanie powierzchni,
- gruntowanie,
- malowanie farbą.


Przed przystąpieniem do nakładania koloru farbą, należy dokładnie ocenić stan powierzchni i usunąć to, co uniemożliwia podjęcie dalszych kroków, czyli pozbyć się tapety i zniwelować ewentualne nierówności powierzchni. Następnie należy utwardzić ścianę oraz ujednolicić jej powierzchnię, czyli przeprowadzić gruntowanie. W niektórych przypadkach można z niego zrezygnować, jednak najczęściej występuje ono jako drugi etap, który jest oparty na nałożeniu farby podkładowej. Po wykonaniu opisanych czynności można przystąpić do malowania ścian farbą dekoracyjną – w zależności od rodzaju i jakości farby, a także kontrastu pomiędzy starym i nowym kolorem ściany, może być to malowanie jedną warstwą, dwukrotne lub trzykrotne (informacja widnieje na opakowaniu).


Gruntowanie ścian – czy warto, co daje i kiedy jest konieczne?


Malowanie z gruntowaniem najczęściej wywołuje wiele pytań o konieczność jego wykonania. Otóż etap ten można pominąć, jednak tylko, gdy faktura ściany jest jednolita (np. po uprzednim pomalowaniu powierzchni farbą akrylową). Nierzadko bywa tak, że trudno jest samodzielnie ocenić, czy ściana wymaga gruntowania, czy nie, dlatego warto te decyzję pozostawić specjalistom. Pominięcie tego etapu, kiedy jest wymagany, może znacznie wpłynąć na estetykę wnętrza, a także zwiększyć ogólne koszty remontu oraz nakład pracy.


Po co wykonuje się malowanie z gruntowaniem?


Pozwala ono poprawić przyczepność farby, uniknąć tzw. „odpryskiwania” wyschniętej farby oraz tworzenia się przebarwień. Czynność ta umożliwia także wykorzystanie mniejszej ilości farby dekoracyjnej oraz wzmocnienie powierzchni malowanej.


Trwałość koloru, czyli malowanie dwukrotne


Mimo, że na rynku pojawia się wiele farb, które mają w założeniu pokryć inny kolor już za pierwszym pociągnięciem pędzla, dużo bezpieczniejszą i trwalszą opcją jest wykonanie malowania dwukrotnego, dzięki któremu poprzedni kolor ściany nie będzie się w żaden sposób „przebijał” nawet po przetarciu powierzchni ściereczką w celu usunięcia zabrudzeń.

Firmy malarskie najczęściej traktują malowanie dwukrotne jako podstawę wykonania dobrej pracy – warto więc zwrócić uwagę na ofertę i wybrać prawdziwych fachowców, dzięki którym pomieszczenie nie będzie wymagało częstego odnawiania. Postawienie na solidną firmę wykonującą prace malarskie to inwestycja na przyszłość, która nawet mimo wyższej ceny usług, może się opłacić w szerszej perspektywie.


Malowanie ściany lub sufitu składa się z wielu etapów, przez które bezbłędnie pozwalają przejść fachowcy z firmy malarskiej. Korzystając z tego typu usług, ma się gwarancję dobrze wykonanej pracy z odpowiednim zabezpieczeniem, której nie trzeba nieustannie poprawiać.

Zapraszamy do rezerwacji terminu wykonania prac.

malowanie dwukrotne, malowanie z gruntowaniem
Ocena 4.6 (10 Głosy)